Autor: Ing. Peter Kúdeľa
Klient: Mesto Lučenec
Návrh: 2018-2022
Realizácia: 2022-2024
Miesto: Lučenec
Zastavaná a spevnená plocha: 1450m2 + 2300m2
Investičný náklad: 5,7 mil. eur
Fotograf: Tomáš Hejzlar
Anotácia:
Konceptom bolo vytvoriť moderné kompaktné športové zariadenie, vhodné do menšieho mesta, ktoré zároveň zodpovedá aktuálnym štandardom mestských plavární s najmodernejšou úspornou technológiou s prvkami fotovoltiky.
Mestská plaváreň je situovaná na Športovej ulici, kde významnou mierou dopĺňa športovo rekreačnú zónu. Športové zariadenie je riešené ako dvojpodlažný objekt. V podzemnom, technickom podlaží sa, nachádza bazénová technológia. V nadzemnej časti sú situované vstupné priestory, zázemie pre zamestnancov, zázemie pre návštevníkov, barové priestory, bazénová hala a wellness. Súčasťou bazénovej haly je 25-metrový moderný nerezový plavecký bazén so šiestimi dráhami s hĺbkou od 1,1 metra na začiatku až po 1,6 metra a teplotou vody od 26 do 28 stupňov Celzia. Deťom bude slúžiť bazén s vodnými atrakciami s teplotou vody od 30 do 32 stupňov Celzia. Dominantným prvkom je presklenná stena, ktorá vďaka orientácii na juhozápad poskytuje hale príjemné a veľkorysé presvetlenie. Vzduchotechnické zariadenie a rozvody sú umiestnené v samostatnom technologickom podlaží. Wellness priestory sú tvorené parnou saunou, infra saunou, fínskymi saunami, vírivým a ochladzovacím bazénom. Priestor na oddych poskytuje relaxačná miestnosť i služby maséra. Vstup a priestory objektu sú bezbariérové, vďaka zariadeniu na spúšťanie do vody je plaváreň dostupná i návštevníkom so zhoršenými pohybovými schopnosťami. V letných mesiacoch je vďaka prepojeniu interiéru s exteriérom možný pobyt návštevníkov na vonkajších priestoroch a terasách objektu.
Konštrukčne je podzemné podlažie riešené ako železobetónové. Nosný systém nadzemného podlažia je tvorený kombináciu oceľového skeletu a priznaných drevených lepených nosníkov, ktoré sú dominantným architektonickým prvkom v bazénovej hale. Dôraz bol kladený na rýchlosť a jednoduchosť výstavby.
Jasné a čisté materiálové riešenie exteriéru reflektuje technické zameranie objektu. Použité sú materiály odolné exteriérovým vplyvom ako fasádne panely fundermax, pu panely, betón a presklenný ľahký obvodový plášť. Dominantným architektonickým prvkom je stena obložená prírodným kameňom, ktorá zároveň slúži ako bariéra medzi verejným priestorom ulice a súkromným priestorom bazénovej haly.
Interiér bol materiálovo koncipovaný ako nerušivý neutrálny monochromatický priestor tvorený keramickým obkladom v farebných škálach betónu. Hlavné priestory sú delené presklennými priečkami, vďaka ktorým pôsobí objekt otvorene a presvetlene. Signifikantným prvkom v interiéri je drevo. Je použité vo forme latovania na strope, stenách a v časti wellness aj ako optický deliaci prvok medzi jednotlivými priestormi. Drevené prvky v interiéri navodzujú pocit pokoja, relaxu a útulnosti
Dielo je zaradené do športovej infraštruktúry národného významu. Významnou mierou podporí rozvoj športového života v regióne Novohrad a zároveň prispeje k zlepšeniu vodných športov na celoslovenskej úrovni.
„Sme veľmi radi, že od vzniku Fondu na podporu športu (FNPŠ) bolo podporených štátom celkovo 22 bazénov, v celkovej sume 27 miliónov eur, kde v 21 prípadoch to bola rekonštrukcia a iba jeden bazén je úplne nový, a to práve v meste Lučenec, kde FNPŠ prispel sumou 1,5 milióna eur a zvyšnými investíciami prispelo mesto Lučenec,“ povedal prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek.